Idag kørte vi fra Cape Cod mod Plymouth ad flotte, små veje - såkaldt "scenic route" - mod Plymouth syd for Boston i staten Massachussett.
I Plymouth så vi skibet "Mayflower II" - en kopi af det oprindelige skib, der bragte pilgrimmene til USA. Pilgrimmene gik i land på Cape Cod, hvor vi netop overnattede. Derfor hedder hele området "New England".
Nu gik turen så til "Wrentham premium outlet", hvor der blev kigget på mærkevarer og købt ind i nogle af de mange forskellige butikker. De fleste mente, de havde lavet gode indkøb til fordelagtige priser.
Efterfølgende kørte de fleste af os til Concord, hvor første træfning i uafhængighedskrigen mellem englænderne og amerikanerne fandt sted i 1775. Concord by var rigtig meget præget af dette historiske mindesmærke - og vi gik den flotte tur ud til den historiske park "Minute Man", hvor vi gik ud på "North Bridge", hvor første træfning fandt sted.
Efter at have nydt lidt af byen, var det tid at køre mod vores overnatningssted "Sea Lion Motel" i Gloucester, som vi nåede efter mørkets frembrud, da det jo allerede bliver mørkt ved 18-tiden.
Undervejs hørte vi kanalen Elvis Radio from Graceland - herligt!